Monitoring s efektivní údržbou Tigo je v principu vhodný pro elektrárnu každé velikosti. Obecně přínosy efektivní správy rostou s časem (= čím je elektrárna déle v provozu, tím více „je co napravovat“) a s množstvím „nedokonalostí“ elektrárny (stíny od okolních objektů, prašnost, různé sklony panelů, různé typy panelů, malá vzdálenost řad apod.). Monitorovací část řešení je na čase nezávislá a pomáhá dále snižovat náklady na údržbu a okamžitě odhalovat chyby ve funkčnosti panelů.
Tigo je k dispozici ve dvou základních provedeních: jako integrální součást chytrých panelů (například LUXOR SMART nebo TRINA SMART) a jako retrofit komponenty TS4-R. Z hlediska funkčnosti jsou k dispozici varianty Diody, Monitoring, Bezpečnost, Optimalizace a Dlouhé stringy, přičemž funkčnost každé z vyšších variant zahrnuje v sobě i vlastnosti všech nižších typů.
Monitorovací systém Tigo je schopen automaticky, nebo stisknutím jednoho tlačítka vypnout celou elektrárnu VČETNĚ panelů. Odpadá tedy nebezpečí úrazu vysokým napětím při manipulaci s panely, práci na DC straně elektrárny, nebo např. při hašení požáru. Hasiči tak mohou bez obav konat svoji práci..
Záleží na mnoha parametrech – velikosti instalace, výkonu panelů, jestli je instalace prováděna vlastními silami zákazníka nebo „na klíč“, volbou konkrétního typu komponent, atd…. Při využití monitoringu u již provozovaných FVE pak je instalačně náročnější nasazení systému u elektrárny s panely v rovině se střešní krytinou (nutnost dočasného částečného zpřístupnění zadní strany). Obecně lze říci, že náklady na monitorovací a údržbový systém se pohybují dle velikosti, složitosti a komplexnosti cca od 0,1 do 0,15 EUR/Wp.
Při instalaci systému na již existující systém jsou na rám stávajících panelů přichyceny moduly Tigo TS4 (bez porušení panelu nebo rámu) a kabely z panelu jsou připojeny do TS4. Tam, kde je doposud platná záruka na celý systém (a má pro provozovatele jako taková nějaký význam), doporučujeme zvážit kontaktování původního dodavatele s cílem dohody na provedení této drobné úpravy bez porušení záruky. Komponentová záruka jak na panely, tak na střídače, či jiné části systému není instalací jakkoliv dotčena a nasazením systému Tigo není nijak ovlivněna funkce žádných dalších komponent FVE. Vzhledem k tomu, že instalace nevyžaduje ani změnu jištění, není třeba vyhotovovat ani revizní zprávu.
Doporučujeme pečlivě vyhodnotit očekávané přínosy vs. možnosti systému. U větších instalací je vhodné v první fázi vyzkoušet provoz Tigo na pilotní instalaci (např. monitoring panelů připojených na 1 střídač), následně vyhodnotit provoz a až poté rozšířit na celou instalaci.
Ano, vyplatí. u menších instalací (0-10kW) je možno zvážit zakoupení pouze komponent Tigo a instalaci vlastními silami. Pro takovouto instalaci poskytujeme zdarma vzdálenou telefonickou podporu + pomoc při registraci systému do monitorovacího portálu. Optimální variantou je instalace systému Tigo již jako integrální součásti nové elektrárny. Náklady na instalaci jsou pak zanedbatelné a přínos je patrný hned od začátku.
Velmi záleží na množství stávajících nedokonalostí. Elektrárna nevyrobí ani po nasazení chytrého monitorovacího systému více, než je její teoretické maximum (= z panelů o výkonu 330W nikdy nepůjde 380 W, systém však zabrání tomu, aby při zhoršení parametrů 1 panelu – stínem, stárnutím, poruchou – poklesl výkon dalších panelů ve stringu). U nové „ideální“ elektrárny je možno očekávat snížení ztrát o 0-3%. Se zvyšujícím se stářím elektrárny a množstvím nedokonalostí rostou i přínosy chytrého monitoringu. Z praxe známe případy, kdy bylo nasazením monitorovacího systému Tigo dosaženo snížení ztrát (a tedy získání energie, která by jinak byla ztracena) i o více než 25%.
Monitoring jednotlivých panelů podává přesné informace o stavu, výkonu a případně i chybách jednotlivých panelů a jejich přesné poloze. Akce, jak odhalit a odstranit zjištěné chyby, je pak jednoduchá a rychlá.
Zjednodušeně lze říct, že čím více nedokonalostí má daná elektrárna, tím více může efektivní údržba se systémem Tigo přinést. Velmi zajímavými přínosy jsou také detailní monitoring a z toho plynoucí nížší náklady na údržbu a v neposlední řadě i elegantní ochrana osob zasahujících v okolí systému (např. při požáru), varování před rizikovými provozními stavy panelů a okamžité a přesné informace o stavu jednotlivých panelů včetně upozorňování na případné závady.
Systém Tigo je schopen snížit ztráty systému vlivem nedokonalostí o cca 50%. Obecně tedy platí, že čím více je toho na systému ke zlepšování, tím větší má Tigo přínos v oblasti snížení ztrát.
Problém PID na panelech se projevuje ztrátou výkonu panelů ve stringu, přičemž pokles výkonu se zvětšuje s rostoucím potenciálem panelu proti zemi (tedy čím „dále ve stringu“ se panel nachází).
Protože v monitoringu Tigo má uživatel přehled o výkonu, napětí a proudu každého panelu a zároveň vidí pozici každého panelu ve stringu, lze kdykoliv velmi jednoduše zkontrolovat rovnoměrnost výroby jednotlivých panelů ve stringu a včas identifikovat případné nebezpečí PID.
Ideální je nasadit monitoring na celou elektrárnu (už jen situace, kdy část panelů vidíte a část ne, je nepříliš praktická). Výjimkou, kterou je vhodné zvážit, je pilotní ověřovací provoz – v tomto případě je doporučeným minimálním rozsahem monitoring panelů jednoho střídače, případně u centrálních střídačů panelů na jednom trackeru, aby bylo možno danou část samostatně vyhodnocovat.
Minimálním rozsahem nasazení je 1 string případně je možno panely osazovat i selektivně. Selektivní osazení (= Tigo pouze na některých panelech ve stringu) dává smysl například v případě, kdy jsou stíny ovlivněny jen některé panely a tyto zhoršují výkonnost celého stringu.
Ano funguje. Ačkoliv připojení k Internetu a možnost komunikace s centrálním serverem je důležitá, při výpadku spojení pracují všechny panely bez narušení činnosti. Pokud není přerušení dlouhodobé (hodiny – dny) nedochází ani ke ztrátě informace o chování a výrobě elektrárny v době výpadku spojení (data jsou po navázání spojení přenesena dodatečně). V případě, že požavkem je „pouze“ optimalizace a nikoliv monitoring panelů, je možno použít Tigo i bez řídící jednotky a bez připojení na Internet.
Ne. Instalace chytrého monitoringu se fakticky týká pouze doplnění jednotek Maximizer k panelům. Všechny stávající komponenty systému zůstávají beze změny.
Ano. K dispozici je mobilní aplikace pro Android i iPhone.
Ano. Stejně jako několika dalšími jazyky, mezi kterými je možno plynule přepínat.
Do přehledové obrazovky Tigo je možno v případě požadavku zaintegrovat i informace z dalších komponent FV elektrárny: senzoru ozáření a/nebo teploty, střídačů, elektroměrů, případně dalších informačních zdrojů.
Máte možnost připojit až 300 panelů k jedné TAP.
K jedné MMU je možné připojit 7 TAP a celkem 900 panelů.
Jednotky MMU lze spojovat v podstatě bez omezení. Jednotným detailním monitoringem je tak možno pokrýt elektrárnu jakékoliv velikosti.
Primárně jsou podporovány konektory MC-4.
Přidejte se mezi ně
Vybereme vám nejvhodnější řešení
Na kvalitě nám záleží. Stejně jako Vám.